ВЕЛИКИ ДОПРИНОС СУБНОР-а СРБИЈЕ
Из Међународне федерације антифашиста, са седиштем у Берлину, добили смо поруку о стању на Балкану и оценом да СУБНОР Србије даје крупан допринос миру.
„Протеклих недеља су политичке тензије на Западном Балкану видно интензивиране. Тензије су ојачале настојањима да се бивше југословенске државе интегришу у НАТО и ЕУ.
У Македонији (БЈРМ), споразум са Грчким претставницима био је – после вишемесечних преговора – на столу, што укључује промену имена и тиме могућност прихватања регије у НАТО и можда, касније, у ЕУ. Пошто је ова одлука морала да буде усвојена на референдуму, политичари из многих земаља ЕУ путовали су у Скопље ради промовисања одговора “ДА“ на референдуму, а најмање 50% грађана је требало да учествује. Само је председник Републике позвао сународнике да гласају “НЕ“ или да не учествују на референдуму. Као резултат, референдум је пропао због недовољне излазности од само око трећине гласача. Такве правне “суптилности“, међутим, нису интересовале Генералног секретара НАТО-а Столтенберга. Он је у одговору ДА већине учесника гласања, мање од трећине уписаних гласача, видео сигнал за пријем у НАТО. Премијер Зоран Заев такође жели да ово прогура кроз Парламент – супротно уставном основу.
Тензије су такође распаљене од стране политичких лидера региона Косова. Пре неки дан, 60 чланова специјалне полиције под командом Приштине, са тешким наоружањем, преузели су контролу хидроцентрале у региону настањеном углавном од мањинских Срба, која је важна за снабдевање становника струјом. Неколико српских грађана било је ухапшено том приликом. КФОР јединице под вођством НАТО дозволиле су косовској полицији да се појави где није имала право. Председник Србије дао је компромисни предлог почетком септембра ради разрешења дугогодишњег спора, косовска влада подгревала је тензије, уз подршку НАТО. Потом је Србија ставила оружане снаге у стање приправности.
Став генералног секретара НАТО према становништву бивше Југославије (СРЈ) постао је очит почетком октобра када је Столтенберг изнео став у погледу бомбардовања 1999. на састанку са студентима Београдског универзитета. Отишао је тако далеко да каже: “Нагласио сам да смо то учинили ради заштите цивилног становништва и да зауставимо Милошевићев режим.“ Није био вољан да призна да је то била ратна агресија НАТО. Поштују одлуку Србије да не жели у НАТО, али желе да буду “партнер“ Србије.
ФИР прати овај развој са великом забринутошћу. Потсећамо на импресивну конференцију у Београду маја 2018. остварену са СУБНОР-ом Србије. Организације свих балканских држава дале су јасан сигнал против националистичке и неофашистичке опасности. Оне су истакле мото: “Антифашисти Балкана против ратних хушкача“ – стоји у поруци Међународне федерације антифашиста.