Шести април

ДАН КАД СУ ДИВЉАЛИ ФАШИСТИ

Током Априлског рата, започетог 6. априла 1941. године хитлеровским изненадним бомбардовањем наших градова, а окончао се капитулацијом Краљевине Југославије 17. априла, страдало је много цивила.

У масовним и вишедневним бомбардовањима уништено је више хиљада стамбених и других објеката. Бомбардовање Београда, који је неколико дана раније проглашен небрањеним градом, обухватило је и сравњивање болница, густо насељених градских четврти, али и потпуно разарање здања Народне библиотеке Србије на Косанчићевом венцу. Радило се о јединој националној библиотеци која је свесно нападнута и уништена у фашистичком дивљању из ваздуха током Другог светског рата.

Државну церемонију одавања поште страдалима предводио је на Новом београдском гробљу министар у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић.

Венац СУБНОР-а Србије положили су заменик председника Видосав Ковачевић и члан Председништва Томислав Миленковић.

Градоначелник проф. др Зоран Радојичић положио је венац у име Градске скупштине Београда. И истакао да је током бурне историје Београд много пута био бомбардован и подсетио да је пре тачно 78 година почело једно од највећих разарања престонице. ”У нападима 6. априла 1941, као и онима који су уследили, животе је изгубило хиљаде људи, због чега се овог датума сећамо као једног од најтужнијих у нашој историји. На Новом гробљу је сахрањено 1.992 наших суграђана”.

Проф. Радојичић је нагласио да Београд, као и Србија на челу са председником Александром Вучићем, воде политику мира и стабилности у региону као једину која доприноси квалитету живота свих грађана.