У оквиру вишедневне манифестације „Дани Шимановаца“ одата је пошта палим борцима и жртвама окупације полагањем цвећа и венаца на споменике погинулима у Првом и Другом светском рату.
У присуству мештана, представника локалне самоуправе, јавних предузећа и установа општине Пећинци, мештана и представника осталих месних заједница наше општине, венце су положили заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић, председник Савета МЗ Александар Мандић и председник Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида општине Пећинци Зоран Попов, као и представници СУБНОР-а Војводине, борачких организација из Срема и из Београда.
Присутне је поздравио Зоран Војкић, који је том приликом нагласио да манифестације попут ове у Шимановцима доприносе да не заборавимо оне који су дали животе да бисмо ми живели боље.
Председник Савета МЗ Александар Мандић рекао је да окупљајући се испред споменика страдалим Шимановчанима у Првом и Другом светском рату, желе да покажу да њихова жртва није била узалуда, а да је њихова слава – вечна.
На спомен плочу жртвама у Другом светском рату у холу Основне школе у Шимановцима, венце су положили представници пећиначке општине, месне заједнице Шимановци и свих борачких организација који су тога дана били гости и учесници сеоске славе, а присутнима се обратио и потпредседник СУБНОР-а Војводине Предраг Вукмировић.
“Борцима свих ратова, који су се борили на разним фронтовима, дали живот за слободу, и онима који су издржали све тешке услове како би осигурали мир и правду за будуће генерације, дугујемо неизмерну захвалност. Њихове борбе нису биле само на бојиштима, биле су то борбе за људскост и вредности које данас често узимамо здраво за готово. Као друштво, обавезани смо да чувамо сећање на њих и да радимо на очувању вредности за које су се борили. Учење о њиховим подвизима и жртвама оснажује нашу заједницу и подсећа нас на важност заједништва и солидарности. Не заборавимо, они који се не сећају прошлости, осуђени су да је поново. Не дозволимо себи ни генерацијама које тек долазе да буду жртве нашег немара и заборава. Повезујући слободарске и ратничке традиције од Балканских ратова, Првог и Другог светског рата до херојске одбране од НАТО агресије 1999. године ми чувајући успомену на њих чувамо наше право на постојање, чувамо наше име и идентитет, чувамо нашу земљу и слободу” – казао је Вукмировић.
Парастос за све погинуле Шимановчане служио је протојереј ставрофор Жељко Кретић. Химну Србије “Боже правде” певала је Маја Радосављевић, а поему “Војводина” Мике Антића говорила је Јелена Недељковић из Културног центра “Пећинци”.
18. август 2024.