Тужно сећање

ЕГЗОДУС НИКАД НЕЋЕ БИТИ ЗАБОРАВЉЕН

Република Србија и Република Српска обележили су егзодус српског народа из Хрватске у августу 1995.

На дан када су пре тачно 21 годину пристигле прве колоне прогнаних Срба, у насељу Бусије код Београда, одржана је државна манифестација сећања.

Место и  програм изабрани су у знак пијетета према на избегличким колонама које су пред офанзивом хрватских снага спас пронашле у Србији. Бусије чине део Београда насељен већином прогнаницима из Книнске Крајине, пристиглих после хрватске акције „Олуја“.

Основна идеја државног обележавања годишњице „Олује“ је сећање на акцију хрватске војске и полиције, уз прећутну сагласност међународне заједнице, када је за свега неколико дана са својих огњишта протерано више од четврт милиона људи. На тај начин готово потпуно етнички су очишћене северна Далмација, Лика, Банија и Кордун. Ови простори у саставу тадашње Републике Српске Крајине били су под заштитом  Уједињених нација.

У „Олуји“ је уништено 25.000 српских кућа, 13.000 привредних објеката, 182 задружна дома, 56 здравствених станица, 78 цркава, 29 музеја, 181 гробље…

Више од 1.000 села и насеља, у којима су Срби били већина, практично је престало да постоји.

Сећању у Бусијама присуствовао је државни врх Републике Србије и Републике Српске. Председник владе Републике Србије Александар Вучић, председник Републике Српске Милорад Додик. Министри Александар Вулин, Ивица Дачић. Председник Српског националног већа у Хрватској Милорад Пуповац. Цркву је представљао патријарх Иринеј. Манифестацији је присуствовало преко 35.000 људи.

Успомени на егзодус српског народа, одајући почаст и славу и оштро противљење свим новим видовима повампирења фашизма, присуствовала је и делегација СУБНОР-а Србије,  коју је предводио заменик председника генерал Видосав Ковачевић.