Заштита бораца и инвалида

ЗАЈЕДНИЧКИ РАД – ПУНА  ПОМОЋ

Председник СУБНОР-а Србије Душан Чукић заказао је у Апатину састанак  о проблемима социјално – здравственог стања бораца и војних инвалида, коме су присуствовали и чланови локалног одбора СУБНОР-а и из Врбаса и Оџака, директори Центра за социјални рад и Дома за старе у Апатину. Састанак је отворио Светомир Атанацковић, председник Покрајинског одбора, а даљим током председавала је Душанка Лукић Хавелка у име Предедништва  СУБНОР-а Србије.

Образложења о проблемима палијативне заштите бораца и војних инвалида дао је прим. др Драго Јелача, проф. др Христо Анђелски информисао је о циљевима истраживања социјално-здравственог стање бораца и војних инвалида и прикупљању података на основу упитника који треба да спроведу одбори СУБНОР-а. Нада Јулинац, председник актива геронтолошких центара у АП Војводини, упознала је о правима старих и пензионера у систему социјалне заштите и садржају рада геронтолошких центара. Мр Душанка Лукић Хавелка, прадседник Комисије за борачко-инвалидску заштиту СУБНОР-а Србије, саопштила ставове Републичког одбора СУБНОР-а о проблемима непосредне сарадње стручних служби у систему социјалне и здравствене заштите и служби задужених за борачко-инвалидску заштиту у локалним органима самоуправе и непосредним задацима одбора СУБНОР-а у остваривању социјалне сигурности бораца као и  према одборима СУБНОР-а.

Председници општинских одбора СУБНОР-а су истакли да је састанак имао значајну улогу за њихову обавештеност о правима бораца и војних инвалида у систему здравствене и социјалне заштите и упознали учеснике са активностима на пружању конкретне помоћи најугроженијим и најболеснијим борцима у свом месту. Председник Општинског одбора СУБНОР-а у Апатину Мићо Радаковић је тему проширио и проблемима бораца и војних инвалида избеглица које су у великом броју још 1995. нашли уточиште у местима њихових одбора СУБНОР-а и упознао учеснике састанка о раду одбора у Апатину.

Оно што је било карактеристично за овај састанак је конструктиван став према потребама најстаријих и здравствено угрожених бораца и војних инвалида и конкретним облицима помоћи усамљеним појединцима кад се нађу у стању потребе за хитним услугама збрињавања у здравственим и социјалним установама и унапређење сарадње одбора СУБНОР-а од општине до Републике. Вредна помена је и спремност установа социјалне заштите у Апатину да прихвате сугестије за организованију сарадњу борачке организације и установа социјалне заштите.

Ово је, у исто време, још један пример како се колективним радом и заједничким акцијама, од основних организација до централних органа, у чврстој сарадњи са локалним самоуправама и видном помоћи државе, могу направити нови и квалитетни искораци у збрињавању чланства којем је неопходна здравтвена и социјална помоћ.