Оснивачки конгрес Савеза бораца Народноослободилачког рата Југославије, одржан 30. септембра 1947. године у Београду.
Конгрес је усвојио Правила Савеза бораца НОР-а, којима су регулисани: назив организације, њено седиште и подручје делатности, задаци, организациона структура, критеријуми за пријем бораца у чланство Савеза, права и дужности чланова, печат организације и значка, материјална средства и престанак рада. Правилима је предвиђено да се организација зове Савез бораца Народноослободилачког рата и да делује на територији целе Југославије.
На конгресу су усвојени следећи задаци Савеза:
- окупљање учесника рата у једну организацију;
- очување и учвршћење тековина НОР-а;
- развијање традиција народноослободилачке борбе;
- сакупљање историјске грађе из НОР-а;
- уређивање гробова палих бораца;
- подизање споменика и отварање музеја;
- брига о материјалном збрињавању, школовању и запошљавању учесника и деце палих бораца;
- регулисању инвалиднине, пензија и осталих социјалних помоћи учесницима рата и њиховим породицама;
- брига о просветној и спортској активности чланова;
- сарадња са националним и међународним организацијама бивших бораца.
На почетку свог постојања, Савез бораца је имао следећу организациону структуру:
- главни одбор;
- земаљски, односно одбор аутономне покрајине и аутономне области;
- срески, односно градски одбори;
- месни, односно рејонски одбори.
За првог председника Главног одбора Савеза бораца изабран је Јосип Броз Тито, а за секретара Александар Ранковић.
Правилима Савеза бораца ближе су регулисани начини реализације дефинисаних задатака и прецизирани су услови за учлањење у Савез.
Чланом организације могло је постати лице ако је:
- активно помагало НОП,
- било заробљено и у заробљеништву остало на линији НОП-а,
- било у затвору, интернацији или на принудном раду због активног помагања НОП-а и
- ако се с оружјем у руци ван земље борило против фашизма (Грађански рат у Шпанији, француски Покрет отпора и др.).
О пријему појединих лица у чланство организације одлучивао је срески, односно градски одбор Савеза бораца, a о искључењу је решавао Земаљски одбор, односно одбор Савеза бораца покрајине или области.
Сви чланови Савеза бораца на датој територији чинили су скупштину основне организације, која из своје средине бира чланове месног и надзорног одбора, али одбор је тај који руководи целокупним радом и преузима иницијативу за извршавање задатака Савеза. Слично је било и на вишим нивоима.
У срезовима се оснива срески одбор Савеза бораца, a у градовима изван надлежности срезова градски одбор Савеза, које бирају среске, односно градске скупштине. Оне су такође бирале и надзорне одборе. Радом одбора руководе председник и секретар.
Међусобни односи су били постављени на принципу строге субординације. Мандат месног – рејонског и среског – градског одбора трајао је једну годину.
Земаљску скупштину Савеза (на нивоу Републике Србије), односно скупштину аутономне покрајине и аутономне области, чинили су делегати изабрани на среским, односно градским скупштинама. Оне су бирале Земаљски одбор и Надзорни одбор, односно одбор Савеза бораца аутономне покрајине или аутономне области, чији је мандат трајао две године. Земаљски, односно одбор аутономне покрајине или аутономне области руководио је извршавањем задатака у Републици, односно покрајини или области, извршавао директиве Главног одбора, издавао директиве среским и градским одборима, контролисао њихов рад, одлучивао о њиховим предлозима итд.
Након оснивачког конгреса Савеза бораца НОР-а Југославије, 30. септембра 1947. године у Београду, и одобрења Министарства унутрашњих послова ФНРЈ из исте године7 уследило је оснивање републичких савеза.