У сремском селу Војка уз присуство мештана, потомака жртва фашизма овог места, представника локалне самоуправе на челу са председником Општине г-дин Ђорђем Радиновићем, свештенства СПЦ-а, представника СУБНОР-а Војке, СУБНОР-а АП Војводине, СУБНОР-а града Новог Сада, СУБНОР-а Подунавља-Срем, Јеврејске општине Нови Сад одата је пошта жртвама фашизма страдалим 1943. године. Уједно је Владика Сремски Василије са свештенством из Војке и Старе Пазове обавио освештење крста спомен обележја. Он је указао је да не смемо заборавити све жртве које су изгубиле живот у рату и да треба чувати ово спомен обележје као опомену да се злодела у свету не дешавају.
Испред иницијатора за подизање овог спомен обележја обратио се Слободан Милошевић, судија Врховног суда у пензији, који се захвалио свима који су се одазвали и својим присуством одали пошту страдалим мештанима Војке. Он је подсетио на стравичан злочин који се догодио 1943. године, када је усташко-фашистичка окупациона војска под Немачком командом извршила рацију у селу Војка. Лица која су лишена слободе била су првобитно затворена у логор Сајмиште, да би у осмишљеној акцији младиће из Војке и једног из Белегиша, чија имене се налазе на овом спомен обележју из логора Сајмиште утоварили су у воз смрти. Код старе железничке станице Војка заустављен је воз где су стрељани и вешани. Фашистичка хорда овом акцијом над цивилним жртвама хтела је да заплаши народ Војке као и становништво у овом делу Срема да не помажу народноослободилачку борбу и да не пружају отпор окупатору. Међутим супротно томе становништво Војке и околних села још више су помагали НОБ не штедећи ни свој бес ни презир према злочинцима. Село је коначно ослобођено 22. октобра 1944. године.
Присутнима се у име СУБНОР-а Србије и СУБНОР-а АПВ обратио Јово Барошевчић, потпредседник СУБНОР-а Србије и председник СУБНОР-а АПВ. Он је подвукао да је „на нама и генерацијама које долазе да наставе да негују Културу сећања на жртве које смо као народ поднели у вековној борби за опстанак“ Нагласио је да је „фашизам војно поражен 1945. године, али његове клице опстају и данас и да морамо као трајно опредељени за слободу и мир увек бити на првој линији одбране истине и антифашизма“. Он је у име СУБНОР-а Србије иницијатору за подизање овог спомен обележја Слободану Милошевићу уручио Захвалницу СУБНОР-а за сав рад на очувању истине о страдању у Другом светском рату и несебичном неговању Културе сећања на борце ослободилачких ратове и жртве.
Културно уметнички програм обогатио је драмски уметник СНП-а Мирољуб Петровић, након чега су делегације положиле цвеће и венце на спомен обележје.
2. март 2024.